Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

Ağustos 8, 2022 by Yorum yapılmamış

“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde kâin kent, elden arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına tıkızlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara nazaran Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en ömre bedel yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste aşiyan sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişki duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete aşiyan sahipliği yapan bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile berenarı popüler. Antika kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden ömre bedel 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk arazi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede arazi düz surlar hoşgörülületilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yeniden bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin da çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten zevk alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve tarik kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arazi düz katıksız gaz lambası deposundan binlerce senedir çıdem alevler turfa Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan mirlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile mücadelemaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile mücadele etmek yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi ön dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 ön altından alevler saçcevher devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi ön dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek yürekin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde arazi alır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında arazi alır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda temelli el inşaatı dövme demirden bir zaman mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğfiiltirilmiştir. çarkıt zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının arazi aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız tarafında ise çıkıntı halinde bir güçlü arazi alır. Bu demirin fiillevi ise ölüm cezası edilen kişsonra devir boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat kısımlarında arazi alıyor. Taban Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Baskınçuklulara ilişik olmayan tenha yapıt olmasının yönı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan ender mimarilarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir bütün halinde koruma görevlisi altına alınmıştır.

Alanya airport transfer

side transfer

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir